Bitmiş Dizileri İzleme

Uzun zamandan beri beni rahatsız eden sorunlarımdan birini bu yazıda analiz edip ileride pişmanlık yaşamayacağım şekilde sorunu çözmek istiyorum. Birden çok sezondan olaşan yabancı diziler bolca var. Üniversiteliler arasında da gün geçtikçe popülerleşen ve toplu ortamlarda(yurtta) kolayca edinilebilen -7 sezonu birden mesela- diziler bolca var. Ben de 2 sene önce hazırlık okuduğumda bu dizilere bulaştım ve bu gün rahatsız olduğum bazı davranışlarıma bakacağız :)

Neden izlemeye başladım? Üniversiteye giriş sınavına çalışma zamanlarımdan sonra zaten TV izlemek bütünüyle hayatımdan çıkmıştı. Sonrasında üniversitede hazırlık okumaya başlayınca ilk How I Met Your Mother tanıştım. Yaklaşık 20 dakikalık bölümlerden oluşuyordu. Üste bahsettiğim gibi yurttan birilerinden almıştım. Tavsiye üzerine ufaktan izlemeye başladım. Tabi 20 dakika olan bir dizi çerez gibi başlayıp bitiyordu. Baktım gecelere kadar izliyorum. Gerçekten ilk sezonlarında baya güzel bir diziydi. Sonra diğer diziler hayatıma girmeye başladı. The Big Bang Theory bu da baya ilginçti. Durum şu ki, ben bunları izlemeye başladığım zamanlarda bu diziler zaten bi kaç sezonu bitirmişlerdi. Topluca birilerinden alıp izlemesi kolay oluyordu.

İzlemeye neden devam ettim? O zamanlarda bile çoğu vaktimi bu dizilere ayırdığımın farkındaydım. Ancak o zamanlar şöyle düşünüyordum: Hazırlık okuduğum içim İngilizce bir diziden o dili dinlemek benim için pratikti. Tamam dedim ve izlemeye devam ettim. Sonra alt yazılar Türkçe’den İngilizce olmaya başladı. Aynı bölümü bir hafta içerisinde defalarca kere izlemeye başlamıştım. Altyazılarda kelime ve cümleleri inceliyordum. Daha sonra Listening işi benim için baya kolaylaştı, baya işime yaramıştı o zamanlar. Hala da yarıyor ancak ilk günlerdeki gibi değil. Sorun da zaten o kısımda. İncelemeye devam edelim.

Sorun nedir? “TBBT” den sonra Two and a Half Man, Lost, The Walking Dead, Prison Break, Dexter, Game of Thrones… şeklinde elime geçen dizileri izlemeye devam ediyordum. Hatta bazılarını gidip özellikle ben indiriyordum. Bu dizilerin çoğu ben başladığımda üste söylediğim gibi bir kaç sezon ilermemiş oluyorlardı. 20 dakikalık diziler haricinde 50 dakikalık diziler de var. Eskiden izlemem diyordum onlar çok uzun gerek yok diye. Ama sonra ne olduysa onlara da başladım. Sonuç, çok zamanımı alıyor bu işler. Sezonlar önceden sıralandığı için ben de bir başlayıp sonana gelene kadar devam ediyorum. Diziler güzel, kimseye izlemeyin zaman kaybı demiyorum tabiki. Benim sorunum: başladığım gibi ara vermeden bitirmeye çalışmak. Bu durum bana pahalıya mal olduğu zamanlar oldu. Bu yazı da o durumların sonucu.

Neden ara vermeden izliyorum? Tabi buradaki sorunu çözüp diğer güzel dizileri izlemeye devam edebilirim. Ama insan bazen daha zor olanı yapmak yerini kolayı seçebiliyor. Dizileri hiç izlememektense, bu iradeyi ara vererek izlemeye tercih edebilirim. Ancak bu tam bir çözüm değil ve geçmişteki gibi zayıf zamanlarımda sorunlar yaratabilir. O yüzden daha kökten bir çözüm gerekiyor. Ara vermeden izlememin sebeplerine gelince: dediğim dizilere göz attıysanız sürükleyici olduklarını kabul ederseniz. Günün çoğunu bilgisayar başında geçiyorsanız ve sezonların çoğu elinizin altındaysa ara vermek biraz zor. Çünkü dizi izlemek diğer yapılması gerekenlerden daha kolay oluyor. Ama sonuç pekte geleceğe yatırım olarak gözükmüyor.

Acı Tecrübeler Geçen dönem (1.sınıfın 2.dönemi) baya bir karışık geçti. Çok fazla okula gittiğimi hatırlamıyorum zaten. Devre Teorisi dersinden kalmamın sebebi olarak bu dizilere karşı olan tutumumu sorumlu görüyorum. Derste bir kaç zorlukla karşılaştım. Zorlasaydım üstesinden gelebilirdim. Ama ben bırak o ders kalsın seneye alırsın deyip “Prison Break” dizisini vizelerden önceki hafta ve vize haftası ara vermeden izlemeye devam ettim. Dersin sınavlarına bile girmedim. O diziyle kendimi oyalamasaydım bir noktada böyle olmaz deyip derse yoğunlaşmaya başlardım. Bu dönem ise dersler başlamadan bir kaç hafta önce geldim. Tatilin son günlerinde online olmadığım için biriken baya şey oldu. Onları temizlemem/sıfırlamam gerekiyordu. Ancak bu sefer Spartacus başıma bela oldu. O da aralıksız bir kaç günümü aldı ve artık o son olacak diye düşünüyorum. Yazının sebebi kendisidir.

Çözüm nedir ve izlenecek yollar? Çözüm bitmiş dizilere başlamayacağım. Mesela elimde 7 sezonluk House dizisi var. Bi başlarsam ve beğenir izlemeye devam edersen kısa zamanda çoğu zamanımı alacak. Diğer yapmak istediğim şeyler aksayacak.