Neden Galaxy S3?

Telefonu alalı iki gün oldu. Peki almak kolay oldu mu? Neden Samsung? Neden Android? Neden S3? Almadan önce bir sürü kafada soru işareti olabiliyor. Hele ki Android cihazlarda bu kadar çeşitlilik olması seçim yaparken işi baya zorlaştırıyor. Bir sürü ürün çıkaran firma var. Aynı firmanın bile bir sürü farklı özelliklerde cihazları olabiliyor. Bu anlamda bir iPhone değil ancak seçerken zorluk çıkarsa bile bu kadar seçeneğinizin olması güzel bir şey değil mi?

Zaten akıllı telefon alacaksanız önce cevap vermeniz gereken ilk soru telefonun işletim sistemi hangisi olacak? Android, iOs, Blackberry, Windows 8, Symbian ve belki bir kaç tane daha ama popüler olan, daha güçlü olanlar bunlar sanırım.

Peki bunlar arasından seçim yaparken ne yapacağız? Symbian Nokia nın kendi cihazlarında kullandığı bir OS. Bence elemeyi öncelikle uygulama marketindeki zenginlikle bir ön eleme yapabiliriz. Windows 8 hala tam oturmadı. Bir kaç tane ürün var bunu kullanan ve marketi şu anda pek zengin değil. Bu durumda zaten Android ve iOs kalıyor yarım milyonu aşkın uygulama buluyor her iki markette. Blackberry kötü günler yaşamaya devam ediyor. Ve ben Apple’ın kapalılığı ve son kullanıcının sonuncusuna hitap ettiği için Android’i kendimi daha yakın gördüm.

Bu durumda çemberi biraz daraltmış olduk. Android cihazlara baktığımızda ise Samsumg, HTC, Sony gibi üreticiler var. Samsung Android cihazları daha da ileriye taşıyan bir üretici. E zaten telefon alıyorsak son model alacağız; çünkü fiyatları baya yüksek ve bir öğrenci kısa aralıklarla yeni telefonlar alamaz. Bu durumda bence S3,HTC One X ve Galaxy Nexus lar- Google’un telefonu olarak adı geçen- kalıyor. En azından benim seçim yapmak için arasında kaldığım üç telefon. Galaxy Nexus lar diğerlerinden önce piyasaya sürüldüğü için donanım olarak biraz zayıf kalıyor ve geliştirilere daha çok hitap eden bir telefon, artılarından biri de güncelleştirmelerin ilk olarak bu telefonlara yapılması. Google un telefonu dedik ya :) Samsung üretiyor ama. Bilgisayar mühendisliği öğrencisi olsam da önümüzdeki bir kaç yıl uygulama geliştiricisi adi altından iş yapmıyor olacağım. Bu yüzden onu da ele. Geriye One x ve S3 kaldı mı? Evet özellik olarak değerlendirince başa başa gibiler diye biliyorum. Yazılım tarafında üreticilerin özelleştirmeleri var ve tasarımları farklı. Bu da kişisel bir durum tabi. Onun haricinde S3’ü One X’e tek tercih sebebim One X’in arka kapağının iPhone gibi kapalı olması. Akıllı telefonların şarj delisi olduğu bir dönemde bence bu durum önemli bu yüzden S3 kadar geldik işte :)

Eğer çok kararsızsanız bazı durumlarda kafanızı fazla yormayın, canınızı sıkmayın. Bir tanesini aldıktan sonra pek umursamayıp telefonu keşfetmek için yola koyulacak, o kafa karıştırıcı sorular geride kalacak. PC’yi aldığımda da öyle olmuştu görmeden telefon üzerinden bizimkilere aldırtmıştım ama şu ana kadar 1,5 yıl oldu hiç bir sorun yaşamadım ve memnunum. Şimde de S3’ü aldım ve Android dünyasıyla ilgili daha ciddi anlamda bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Bu süreçte Android kategorisinde öğrendiklerimi/öğreneceklerimi kendi yorumumla paylaşacağım, görüşmek üzere.