Ubuntu Kurulum Yazı Dizisi -1

Microsoft Windows dışında yeni bir şeyler denemek istiyorsanız. Kapalı bir sistem yerine daha açık, daha özelleştirilebilir bir sistem istiyorsanız, veya artık bir şeyleri daha derinden incelemek istiyorsanız. Açık kaynaklı işletim sistemlerinden Linux dağıtımları sizin iyi bir seçim olabilir. Tabi biraz ön araştırma yaparsanız önünüzde çok fazla seçim olduğunu göreceksiniz. Kendim şansen daha hepsini kurup incelemedim, bakmadım. Ama Ubuntu ilk durak olarak mantıklı ve ideal görünüyor. Bu yüzden ben de iki sene öncesinde yeni bir şeylerin arayışı sonrası Ubuntu‘yla tanıştım ve Windows’lardan tam olarak daha kurutulamadığım için farklı kurulumları denedim ve tecrubeler edindim. Bunları iki blog yazısı şeklinde paylaşmak istiyorum.

Ubuntu ve diğer Linux dağıtımları neden kullanılmalı neden kullanılmamalı gibi bilgiler yer almayacak. Kararını vermiş bir kişi gibi kurulumlardan devam edeceğim. Ubuntu’nun kurulum seçeneklerine bakalım.

Ben kendim üstekileri deneyip tecrübe ettiğim için bunlardan sırasıyla bahsedeceğim.

Sanallaştırma Porgramlarıyla Ubuntu Kurmak

Bu işlem için VirtualBox programı işimizi görecektir. Ücretsiz bir programdır. Bir de Ubuntu’nun resmi sitesinden kendi sistem özelliklerimize göre desktop versiyonunun .iso dosyasını indiriyoruz.

Bu durumda söz konusu kullanım şu şekilde: Belirli adımları izledikten sonra tam ekran yapılabilen bir programın içerisinde işletim sistemini kullanabiliyoruz. Kurulum ile ilgili bir çok dokümana Google’dan ulaşabilirsiniz. Bu kurulumda:

Olumsuzlukları

Daha fazla verim alıp, daha iyi sonuçlar elde etmek için farklı çözüm arayışlarına gireceksiniz. Sanallaştırma yeterli gelmemeye başlayacak bu durumda bir de Wubi ye göz atın.

Wubi ile Ubuntu Kurulumu

Wubi: Windows Ubuntu Installer yani Windows için Ubuntu Kurulum programı. Yani yani: Normal bir Windows programını nasıl kuruyorsanız, next-next-next, Ubuntu’yu da bu program sayesinde öyle kuruyorsunuz. Kurulum sırasında size sistem ile ilgili kullanıcı adı, şifre, ayrılacak alan, kurulum yeri vs. sorulacak ve kurulum başlayacak. Bu program üzerinden Ubuntu internetten indirilip kurulacak. Kendisi zaten küçük bir program.

Kurulum bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlattığınız zaman açılışta iki seçenek göreceksiniz. Windows, altında da Ubuntu, hangisini seçerseniz sistem o OS yükleyecektir. Windows içerisinde kurduğunuz yerde Ubuntu dosyasını biraz kurcalarsanız root.disk adında bir dosya bulacaksanız. Bu sizin Ubuntu kurulumunuzun kendisidir, veriler vs. hepsi buradadır. Ubuntu’yu yedeklemek istediğinizde bunu kopyalayıp bir köşede saklayabilirsiniz.

Olumsuzluklar

Çok olası bir durum değil ancak Wubi kurulumunu uzun süre kullanırsanız bazı güncelleştirmelerden sonra böyle bir durum ile karşılaşmanız olası. Böyle bir durumla karşılaştığım için şahsen bir sonraki kurulum yöntemiyle devam ediyorum.

Tabi böyle bir durumun varlığından dolayı tamamiyla kullanmamak yanlış olur. Olası durumlar ve yapabilecekleriniz:

Üsteki çözümler root.disk geri getirmek adınaydı. Bunları geri getirseniz bile GRUB hatasını çözmüş olacak mısınız bilmiyorum ancak ext2read adındaki ufak bir program ile windows altında root.disk’in içeriğine ulaşıp verilerinizi kurtarabilirsiniz.

Bu kadar acı tecrübe tabi yeni ufukları yol aldırdı. Şu anda artık bir LiveCD’m var ve Ubuntu’yu tamamen Windowstan uzak[aynı HDD üzerinde ama:)] farkli bir partitiona kurdum. Bir sonraki yazıda da ondan bahsedeceğim.