Yalnız Kurt Mu?

Bir ay önceki Türkiye ziyaretimde yeğenlerim chips yemek istediler. Aklıma o an hayır demek yerine marshmallow deneyini uygulamak geldi. Önlerine indirdiklerimi yemedikleri sürece 2 katını vereceğimi söyledim. Süreyi de her seferinde arttırdım. Küçük olan diliyle uzanmaya başladı chips parçalarına, komikti. Masada oturan ablama, deneyi anlattım vs. Sonrasında o da bana bir diziden benzeri bir şey izletecegini söyledi. Videoyu bulamadı, hikayeyi anlattı. O, sahneden aklında kalanları anlatırken benim zihnimde başka şeyler canlanıyordu. İzlemek isterseniz video aşağıda. 40. dakikada başlıyor ve 5 dakikalık kısım. Okumak isteyenlere ben özeti geçiyorum alt kısımda.

Yalniz Kurt 1.Bolum - orman sahnesi


Yaşlı bir adam küçük bir çocuğu gece uykusundan uyandırıyor. Çocukla ormana gidiyorlar. Çocuğun gözlerini sararak kapatıyor. Kurt sesleri vs geliyor. Çocuğun korkmadan sabaha kadar gözleri kapalı, karanlıkta, kurt sesleri eşliğinde kalıp kalamayacagini test ediyor. Çocuk sabaha kadar oturuyor, güneş doğuyor ve kurtlar susuyor. Sonra adam çocuğa çocuğun ne olduğunu söylüyor.

Diziyi izlemedim, ilgimi çeken bir sey degil, işledigi konu hakkinda cok bir fikrim yok, ama bir onyargim var. Benim ilgimi çeken kisim, bu 5 dakikalik gorsel anlatimin hikayesi. Benim zihnimdeki baska bir hikayeyi cok guzel bir sekilde anlatiyor. Emegi gecen herkese tesekkur ederim. Bundan sonraki kismi okuduktan sonra 5 dakikalik kismi video sesi olmadan da izleyebilirsiniz.

Videodaki çocuk bir kişidir. Karanlık o kişinin kaçtığı, görmezden geldiği, görmeye katlanamadigi, halı altı ettiği her şeydir, bilinmezleri, cahiliyetidir, gerceklige olan cahiliyetidir. Kurt sesleri kişinin korkularidir, karanligi katlanamaz yapandir. Onu karanlığa götüren kişi; bir imamdir, gurudur, terapistir, kitaptır, inançtır, hayat olayıdır. Sabah aydınlığı; uyanistir, aydinlanmadir, bilgeliktir.

Dini (religious)

İnançlı kişiyi gece karanlıgindan ve kurt seslerinden koruyan vaadilen cennettir, bildiği dualardir. Kişi kendini daha büyük, daha güçlü birine teslim edebilmiştir, edebildiğini düşünmüştür, inanmistir. Karanlık ve kurt sesleri hayatı boyunca devam edecektir. Sabah aydınlığı, ölümden sonraki cennettir. Duaların, inancın zayıf kaldığı yerde hocalar, imamlar, din adamları karanlığa karsi onları rahatlatır, kurtlardan korurlar.

Terapi (psychological)

Kişi gözlerini açtığında kendini gece karanlığında bulur. Ne kadar bu karanlıktan ve kurtlardan kaçmaya çalışsa da gözlerini her kapatıp açtığında aynı karanlığın içinde bulur kendini. Kişi hasta olmuştur. Kişinin kacamadigi ve korktugu bir karanlık, duymaya katlanamadığı kurt sesleri vardır. Kişi tek başına orada oturamayacaktir. Oturamamaktadir.

Kişi danışan olarak terapiye gider. Terapist, kişinin o karanlıkta sabaha kadar oturabilmesini sağlayacak gücü kendinde bulması için destek olur. Kişiye el feneri vermek yerine, kişinin kendi el fenerini bulmasına yardımcı olur. Terapist, karanlığa aydınlık, duymak istemeyen kulaklara pamuk olabilir. Ancak sabah aydınlığına giden yolculukta, danışana karanlıkta oturabilecegini, kurt seslerine katlanabilecegini, bunu kendi başına yapabileceğini adım adım kesfetmesi için desteği daha anlamlı olacaktır. Başka türlü olduğunda danışan cemaatten biri, terapist imam olur.

Felsefi (philosophical)

Varoluşsal(existential) felsefeci, gece karanlığıyla bir şekilde tanışir. Gündüz karanlığından daha çok hoşuna gider. Kendine daha az yabancı gelir. Kurt seslerini, kuş sesleri gibi dinler. Karanlık ve kurtlar düşman değil, korkulacak şeyler değil, dost olurlar ona. Gündüz karanlığına katlanamadigi her defasında gece karanlığına tekrar ve tekrar gider.

Ruhani (spiritual)

Karanlığı ve kurtları bilen kişi burada gurudur. Guru, terapist ve hocadır bazen. Kişiler, gurularin kisilerin karanlıklarini ve kurtlarıni bildiklerini, tanıdıklarini düşünürler. Gece karanlığından sabah aydınlığına onları gurularin goturebilecegini düşünür bazıları. Bunlar, imama tabi olmuş cemaat üyeleridir.

Bazi insanlar, kendilerini görünmeyen bir tanrıya teslim etmek yerine, tamamıyla bir guruya teslim etmeyi seçerler. Bunu yapmak o kadar da kolay değildir. Kişi, kendini bulmak için kendisinden vazgecmektedir. Bu kisiler ve yukaridakiler farklıdır. Bu gruptaki gurular ve yukaridakiler de farklıdır.

Bazı insanlar, kendi gurularini içlerinde aramayı, bulmayı tercih ederler. Bunlar; terapistlerden, gurulardan, felsefecilerden, din adamlarından destek alabilirler. Karanlığın ve kurtların onlara ait olduğunu bilirler. Gece karanlığında kurtları dinlemek için yalnız başlarına meditasyona giderler. Gece karanlığında uyuyabilecekleri gibi uyanık da kalabilirler. Uzun uyanık gecelerden bir süre sonra sabah gunesi ile birlikte; karanlık, kurtlar, ve oturan kişi kaybolur.

Gün doğumunu izlerken

Kurtlarımızı dinliyor muyuz?

Hangi kurtlarla tanıştık, hangileri ile henüz tanışmadık?

Bize ne olduğumuz, ne olmadığımız, kanımızda ne taşıyıp ne taşımadığımız söylendigi anları fark ediyor muyuz?

Ne oldugumuz neden onemli?

Kanimizin ne tasidigi neden onemli?

Bunun cevabini bizden baskalari neden biliyor ki?

Bize hazır kalıplar giydirilmeye çalışıldığında fark ediyor muyuz?

Hangi sorulari soruyoruz ki bu cevaplar bize veriliyor?

Gunes(aydinlik), karanligi ve kurtlarin sesini yok edebiliyorsa baska neleri yok edebilir?

Karanligin ve kurtlarin sesinin sebebi yalniz kurt mu?