9.BILMOK'ten Once

Katıldığım ilk BILMOK olan 9.BILMOK etkinliğinden döneli birkaç saat oldu. Gözlemlerimi, düşüncülerimi henüz tazeyken yazmak istiyorum. Uzunca bir yazı dizisi olacak. Şimdiden kafamda üç ayrı yazı başlığı var bile. Okuyanların işini kolaylaştırmak için altbaşlıklar şeklinde yazacağım. İlginizi çeken kısımları okursunuz. Hadi başlayalım.

BILMOK nedir?

Bilgisayar mühendisliği öğrencileri kongresidir. Bu etkinlik her sene farklı bir üniversitenin organize ettiği, ev sahipliği yaptığı bir etkinlik. Türkiye genelindeki bütün üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümü öğrencilerden katılımın olması, diğer üniversitelerin aynı bölümünden mühendislerle tanışmak için güzel bir fırsat yaratıyor. Üç gün süren etkinlik sırasında bir sonraki BILMOK’un nerde yapılacağını belirlemek için adaylar sunum yapıyor ve kazanan üniversite oylama ile belirleniyor. (Bu sene tek aday İTU idi. Saçma bir sunum yapmış olmalarına rağmen seneye onlar düzenleyecek.) Onun dışında yönetim kurulu da her sene değişiyor. Normalde 5 kişiymiş sanırım. Bu yıldan itibaren 7 kişi olacak. Adaylar arasından oylama ile -her okulun resmi katılımcılarının verdiği tek oy ile- 5 kişi belirleniyor. 1 kişi de o yıl etkinliği düzenleyen ekibin başındaki kişi oluyor. Geriye 1 kişiyi kalıyor onu unuttum :) Bir önceki yönetim kurulu da danışma kurulu olarak görev yapıyor. Bu kurullar etkinliği yapacak okulu denetliyor ve yardımcı oluyor. Kongredeki oturumlar ise bilgisayar mühendisliği bölümlerinden mezun olmuş kişilerin deneyimlerini paylaşmaları, şirketlerin sunumları ve bilgisayar mühendisliği öğrencilerinin ilgi alanına girecek konularda yapılan paneller şeklinde oluyor.

Resmi Katılımcı vs Özel Katılımcı

9.BILMOK benim katıldığım, katılmak istediğim ilk BILMOK’tu. O yüzden bazı şeyleri yeni öğrendim. Başlıkta yazdığım şey de bunlardan biri. Resmi katılımcılar her okulun bilgisayar mühendisliği bölümünden üç öğrenci olacak şekilde seçiliyor. Bölüm başkanlığından öğrenci isimleri isteniyor. Bazı üniversitelerde bunu bölüm başkanları belirlerken(bir seçim durumu var), bazı üniversitelerdeki bölümlerde ise bölüm başkanları pek önemsemiyor olmalı ki durumdan haberi olan bazı zeki(?) öğrenciler kimseye haber vermeden resmi katılımcı olarak katılıyor. Özel katılımcı ise etkinliğe giden diğer öğrenciler oluyor. Aradaki fark; resmi katılımcının yemek ve konaklama ihtiyaçları üç gün boyunca karşılanırken, resmi katılımcılarınki karşılanmıyor. Ayrıca üstte bahsettiğim oylamalarda sadece resmi katılımcılar oy kullanabiliyor. Bir de bu yıl programda yer almasına rağmen yapılmayan ama geçen senelerde yapılan, bil. müh. kulüp başkanlarının(bazen de olmayıp da kendini başkan zannedenlerin) konuştuğu bir oturum yapılıyor. Bu durumda resmi katılımcı olmak gerekiyor diye düşünüyorum. Konaklama sıkıntısı olduğundan resmi katılımcı olmayı hakkedin ve o hakkı almak için peşinden gidin bence.

BILMOK Öncesi Bizim Okul (YTU)

Yeni kulüp yapısı için yapılan toplantıda arkadaşlardan biri BILMOK’un ne olduğunu açıklamaya çalıştı. Birkaç tane 1.sınıftan arkadaş BILMOK’un ne olduğunu belki o sırada öğrendi. Gördüğüm kadarıyla üst sınıftaki arkadaşlardan da BILMOK’un ne olduğu konusunda fikri olmayanlar var. Haberi olanlardan çoğu da yoğunluktan dolayı katılamadı. Durum şu ki, BILMOK gibi bir organizasyona katılan 25 kişiydik. Ben de ilk defa gidiyordum. Ama o kadar yakın bir yerde yapılmasına rağmen katılımın bu kadar az olması beni üzdü. Bir sonraki etkinlik İTU de olacağından ve bu yazılardan sonra bizim okuldan daha fazla katılımın olacağını düşünüyorum. Bir sonraki BILMOK’u organize etmeye kadar gidiyor ama bu konudaki düşüncelerim sonraki yazılarda. Üç resmi katılımcıdan ikisinin BILMOK’e ilk defa gidiyor olması ve bir üst paragrafta yazdığım farkları, resmi katılımcı olarak katılmadan iki gün önce öğrenmeleri de ayrı bir olay tabi.

Bu yazıyı BILMOK kelimesini ilk defa duyan arkadaşlara faydalı olabilecek şekilde yazdım. Bu güzel fotoğraf ile bitiyorum. İstanbul gibi bir şehirde, karlı bir günde sabah saat 8:00 da yolculuk için hazır olan ve katılım gösteren arkadaşlara teşekkür ediyorum.

9.BILMOK ile ilgili gözlem ve düşüncelerim