Takim Calismasi

2.sınıfın 2.dönemi baya zorlayacak gibi görünüyor. Sınavlar, lablar, projeler, ödevler, sunumlar, ingilizce sunumlar. Bahar dönemi olması işleri daha da zorlaştıracak. Bu kadar işin arasında en zevkli ve faydalı olacağını düşündüğüm çalışma: Sistem analizi ve tasarım dersinde bir takım oluşturup bir proje yapmamızın istenmesi.

Ders içeriği olarak proje çalışması yapmamız gerektiğini öğrenince daha önceden aklımda bulunan ve Said ile paylaştığım bir web sitesi projesi vardı. Beraber yapabilirdik tabi farklı gruplarda olmasaydık. Hocalarla konuşmamıza rağmen aynı içeriğin işlendiği, hocaların farklı olduğu farklı ders gruplarından(Gr1,Gr2) takım oluşturamazmışız. Hocalar durumu bu şekilde mantıklı olmayan sebeplerle engellemeye çalışınca, biz beraber çalışma konusunda daha da isteklendik diye düşünüyorum. Sonra da olanlar oldu :)

Biz de bir projeyi tek bir ders grubundan oluşmuş bir ekip ile yapmak yerine iki projeyi iki farklı gruptan oluşmuş 10 kişilik bir ekip ile yapmaya karar verdik. Normalde ekipler 5 kişi olmalı. Projeleri bitirdiğimiz zaman gruplardaki 5 kişi birer projeyi hocalarına sunacak. Evet bu arada diğer projemizde fikir olarak hazırdı tabi. Çok fikir dolu insanlar olmalıyız :) Said ile bu şekilde karar verdikten sonra takım arkadaşları aramaya başladık. Oluşturduğumuz ekip bu işin altından kalkacak nitelikte şu an. Bir arada kalmaya devam edersek ve projelerimizin gücüne inanırsak ortaya güzel şeyler çıkacak. Bu arada projelerimiz sadece dersten geçmek için yapacağımız şeyler değil. Daha önceden düşünülmüş, ders ile ilgili olan kısmı tamamladıktan sonra devam ettireceğimiz projelerdir. O günler geldiğinde gelişmeleri yine paylaşmaya çalışırım.

Ekibimizde alt çalışma grupları oluşturduk, ama tabiki bunlar kesin görev paylaşımları değil. Herkes diğer takım arkadaşının çalışmasına katkıda bulunabilecek, fikir belirtebilecek. 3 kişi yazılım, 3 kişi grafik-tasarım, 3 kişi raporlama ve içerik oluşturma olacak şekilde ana gruplara ayrıldık. Evet 1 kişilik yerimiz var. Takıma dahil olup sadece dersi geçmek amacında olacak, katkıda bulunacağı alanlarda zaten yeterli olduğumuz takım arkadaşları istemedik. Yazılım konusunda katkıda bulabilecek bir arkadaşa ihtiyacımız var. Ama bilgisayar mühendisliği bölümününde web geliştirme kısmıyla ilgilenen pek insan yok heralde.

İletişimin önemli olduğunun takım olarak farkındayız ve bunu sağlamak için çeşitli nimetlerden faydalanmaya çalışıyoruz. Mail grubu (gelişmeler ve arşivlik içerikler), facebook grubu(anlık soru-cevap-iletişim), Dropbox (dosya arşivleme, ortak çalışma), Google Drive (takım olarak belgeler üzerinde anlık çalışabilme), ve pek rağbet görmeyen bir Whatsapp grubu :)

Haftalık olarak en az bir toplantı yapmaya karar verdik, olası sürpriz bölüm lablarından dolayı alternatif günleri belirledik :)

Proje önerilerini teslim ettikten sonra sistemlerin analizi, tasarımı ve detayları üzerinde çalışmaya başlayacağız. Bu şekilde bir çalışmanın kopukluk olmadan devam etmesinin bize çok şey katacağını düşünüyorum, umarım takımdaki diğer arkadaşlarım da bu şekilde düşünüyordur ve düşünmemeliler. Mühendis olarak üzerinde çalışacağımız projeler çoğu zaman takım çalışması gerektirecektir, bunun farkında olmak, bu tür çalışmaları daha ufak boyutlarda olsada şimdiden yapmak boş bir çaba olmayacaktır.

Diğer gruptan arkadaşlarla beraber çalışmamızı engellediği ve gerçek iş hayatında çalışacağınız ekibi siz seçmeyeceksiniz diyen hocama da selamlar.

İyi takım çalışmaları : )

image