SGS3 JB 4.1.2 Güncellemesi

Net ortamında uzun zamandır videoları dönse de bu özelliklerin ne olduğu bilinse de benim telefona güncelleme yeni geldi. Haberlerini ve özelliklerini anlatan videoları izlediğim günden beri sık sık güncelleştirme var mı diye kontrol ediyordum. Ancak her denemede sonuç olumsuzdu, zaten son sürümün yüklü olduğu bilgisini veriyordu telefon. Finallerin ardından boş boş takılırken bir daha kontrol etmek aklıma geldi ve hiç beklemediğim bir anda güncelleştirmeyi indirmeye başladı. (150MB lık bir güncelleştirme) Güncelleştirmenin özellikleri dediğim gibi bir çok forum ve haber portalında bulunabilir ama göze çarpan güzel, önemli özellikler hakkında bir şeyler karalamak istiyorum.

0 - Multi Window Özelliği

Bu özellik Galaxy Note 2 ile gördüğüm/üz bir özellik. Aynı ayda iki uygulamayı görüntülemeye yarayan bir özellik. Ne kadar kullanışlı olduğunu zamanla tecrübe edeceğiz. Ama ilk izlenimlerim olumlu, çok hoşuma gitti. Bir ekran görüntüsü üzerinden konuşalım.

olmayan-ekran-goruntusu

Kenardaki çubuğu görüntülemek için geri dön tuşuna biraz basılı tutmak gerekiyor. Orası açıldıktan sonra uygulamaları aşagı/yukarı kaydırarak çoğu uygulamaya ulaşabiliyorsunuz. Bir uygulamaya basılı tutup orta tarafa çektiğinizde uygulama açılıyor. İki uygulama arasındaki çubuk ise iki uygulamanın ekranda kapladıkları alanı ayarlayabilmeniz için. Ayrıca görüntüde görünmüyor ama iki tane daha buton var. Biri seçili olan uygulamayı, bütün ekranı kaplayacak şekilde ayarlıyor, diğeri ise iki uygulamanın yerini değiştiriyor. Çubuğun en altındaki Edit/Düzenle ile çubuktaki uygulamaların sıralamasını değiştirilebiliyor. Çubuğu tamamen kapatmak istiyorsanız aynı şekilde geri dön tuşuna basılı tutmanız gerekecek. Bir uygulama açıkken çubuğu açmak istediğinizde de işlem aynı şekilde, basılı tutmak yeterli.

Update: Çubuğun açılıp kapanmasını sağlayan ufak yarım çemberin üzerine basılı tuttuğunuz zaman(çubuk kapalıyken) hareket ettirerek o çemberin konumunu değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca isterseniz çubuğun da yerini değiştirebiliyorsunuz. Bu sefer çubuk açıkken yarım çembere basılı tutup telefonun istediğiniz köşesine çekebilirsiniz (sağa, sola, aşağı, yukarı). Bu şekilde olması gayet güzel olmuş, yazıyı yazdıktan sonra farkettim.

1 - Page Buddy

Bu özellikliği kullanabilmek için Settings/Ayarlar -> Display/Ekran kısmına girdikten sonra Page Buddy özelliğini aktifleştirmeniz gerekiyor. Earphones page(en üsteki) aktifleştirildiğinde kulaklığınızı taktığınızda home/masaüstünde müzik uygulaması, video oynatıcı vs benzeri uygulamaların olduğu bir sayfa oluşuyor. O uygulamalara kolayca ulaşabiliyorsunuz. Kulaklığı çıkardığınızda eski haline geri dönüyor. Diğer iki seçeneği ise deneme fırsatım olmadı, sizin olduysa paylaşabilirsiniz :)

2 - Bildirim Paneli Düzenleme

Notification paneli açtığımızda işimizi kolaylaştıran bir çok özellik yukarıda sıralanmış. Wi-fi, bluetooth, mobil data aç/kapa gibi hızlı, çok pratik bir yapı var. Ancak sorun şuydu benim için: telefonda VINN data hattı kullandığım için wi-fi özelliğinden çok mobil data aç/kapa özelliğini kullanıyordum. Kullanmadığım sıralamada en baştayken, her gün kullandığım çok gerileriydi. Fazladan bir kaç dokunma hareketi gerektiriyordu. Bu yeni güncelleştirme sayesinde üsteki sıralamayı değiştirebiliyoruz. Tabiki direkt mobil data özelliğini başlara aldım. Ayrıca aynı yerde (Settings->Display) paneldeki parlaklığı ayarlamak için konulan kısayol. Artık istiyorsanız onu ordan kaldırabilirsiniz. Ben onu çok kullanmıyordum, paneldeki alanı daralttığı için kaldırmak daha mantıklı geldi.

olmayan-ekran-goruntusu

Üsteki ilk iki satir zaten mevcut olanlar, onların üzerine basılı tutup sıralamasını değiştirebilirsiniz. Ayrıca alttan da bir şeyler alıp üste yerleştirebilirsiniz. Bir de oraya Setting deki başka ayarları ekleme özelliği olsaydı güzel olurdu, mesela Portable Wi-fi Hotspot özelliği sürekli kullandığım bir özellik, onu panele ekleyebilmem çok güzel olurdu. O da bir sonraki güncelleştirmeye artık.

3 - Galeri

olmayan-ekran-goruntusu

Bu görüntü tabi ki yeni galerinin bir çok özelliğini anlatmaya yetmeyecektir. Ama diğer özellikler gibi kurcalayınca fark edeceksiniz çoğu şeyi. Paylaşacağım bir kaç Youtube videosundan da daha net görebilirsiniz. Sağ üst köşedeki buton fotoğrafların galerideki düzeniyle ilgili çeşitli seçenekler sunuyor. Sarmal olan en iyisi bence :) Yeni dosya oluşturma özelliği yoktu daha önceden, çok şikayetçi olduğum bir durumdu. Farklı farklı durumlarda/günlerde/yerlerde çekilen fotoğraflar bir bütün halinde duruyordu. Bu şekilde onları çok fazla karışmadan gruplandırabiliriz.Bence bu çok şekilde çok kullanışlı ve güzel olmuş.

4 - Smart Rotation

Bu özelliği de çok önceden duymuştum, ama henüz kullanımıyla ilgili bir tecrübem yok. Eğer gerçekten haberlerden okuduğum gibiyse Samsung’u tebrik etmek gerek. Uzunarak telefonu sık sık kullanırım. Oturmaktan sıkıldığımda, PC den uzaklaşınca uzanarak telefonu kurcalamaya başlıyorum. Bu durumda telefonun konumu öyle bir açı alıyordu ki ekranın dönmesini istemiyorsun ama dönüyor, bu yüzden konumumu veya elimin duruşunu değiştirmem gerekiyordu. Bu özellik, bu sorunu çözerse benim için işe yarayabilir.(Settings->Display den aktifleştirilebilir.)

5 - Paper Artist

Bir iki uygulama daha eklendi ama diğerine nazaran kullanabileceğim uygulama bu gibi görünüyor. Bu uygulama ile çok çeşitli resimler/fotoğraflar oluşturabilirsiniz. Çok detaylı kullanmadım, ama çok çeşitli efektler var sanırım. Fena bir uygulama sayılmaz.

Sonuç olarak keşfedilmeye değer bir kaç şey daha vardır mutluka ama bir kaç saat içerisinde kullanma fırsatı bulduğum, bahsedilmeye değer olduğunu düşündüğüm uygulamalar bunlar. Sizin de varsa paylaşmaya değer yeni S3 özellikleri lütfen paylaşın :)

Güncelleştirmeyi yaptıktan sonra, güncelleştirme ile acaba ne tür yenilikler gelmiş, bu özellikleri nerde bulabilirim, nasıl kullanabilirim gibi soruların cevaplarını bulacağım bir kaynak aradım[Bu yazının sebebi de o]. İlk karşıma çıkan ve anlattıklarımı görsel olarak görebileceğiniz bir video ile karşılaştım. Bakmak isterseniz: Android 4.1.2 - UPDATE. [ING]

Şu iki bağlantıdan da Samsung’un çok uzun süre önce yüklediği, güncelleştirme ile hangi özelliklerin geleceğinden bahseden videolara ulaşabilirsiniz.

S3 artık daha güzel, daha kullanışlı bence.