Telefonlarda 3G Data Kartı Kullanımı

Merhabalar. Tam olarak Android ile ilgili bir yazı olmayacak ama bu durumu ortaya çıkaran neden bir Android telefon :) Öncelikle benim bahsedeceğim konuda baş kahramanlar Turkcell, SGS3 ve kurumsal 15 GB lık 3G aboneliği. Başımdan geçen olayı sizler için yazıyorum. Hadi başlayalım.

Öncelikle telefonlarda kullandığımız küçük kartçıklara SIM kartı ve 3G bağlantıyı destekleyen ve modemlerle(VINN) birlikte verilen SIM kartı boyutlarındaki kartçığa ise Data kartı diyelim. Sonrasında ise bilmemiz gereken şeyler şunlar: Data kartını 3G destekleyen telefonlarda kullanabiliyoruz. Buraya kadar güzel ancak bunu SIM kartı gibi arama ve SMS gönderimini -normal SIM kartını kullandığımız işlevleri- bununla gerçekleştiremiyoruz. En azından şimdilik bilgim bu yönde ileride farklı bir şeyler öğrenirsem paylaşırım. O yüzden bu data kartını telefonda kullanmak için ya mecbur kalmanız ya da telefonla fazla konuşmayan ve mesajlaşmayan biri olmanız bu durumda faydamıza.

Ben neden bu yolu seçtiğime gelecek olursam. Android telefonların son sürümlerinde bilgisayarınızdan Connectify, Virtual Router Manager gibi programlarla paylaştırdığınız internete bağlanamıyorsunuz. Evet ben baya araştırdım olmadı bir yolu varsa bana da söyleyin :) Güvenlikten dolayıymış falanmış filanmış. Bu şekilde bir kullanım için sanırım telefonu root etmek gerekiyor. Bu durumda şu an benim için pek mantıklı değildi. Önce bir etraflıca bilgi edinmem gerekiyor bu konu için. Telefonun daha ilk günden işe yaramaz bir hale gelmesini ufak bir olasılık da olsa istemiyorum. Bu yüzden farklı çözümler ararken VINN içindeki kartı telefonda kullanmak istedim. Pek mantıklı gözükmese de evden fazlaca uzaklaşmayan bir insansanız, 3G kotanız 4 GB değil de 15 GB ise, telefonu iletişim için (arama, mesajlaşma) pek kullanmıyorsanız mantıklı olabiliyor. Ayrıca telefondaki kullanım sırasında bunu farklı seçenekler ile (wi-fi, bluetooth, USB kablosu) PC niz ile diğer durumdan daha kolayca paylaşabiliyor olmanız farklı bir güzellik tabi.

Evet oluyor da nasıl oluyor ona bakalım. Birinci yol: telefonunuzu ve data kartını sahibiyle ve TC kimlik kartıyla bir iletişim noktasına giderek olayı çözüyorsunuz. Her iletişim noktası yapmıyor ama yapan birine yüklendirirler sizi. İkinci bir durum ise müşteri hizmetlerini arıyorsunuz data kartını telefonumda kullanmak istiyorum diyorsunuz. Genelde olarak data kartının numarasını soracaklar size bunu bir yere not alınız. Müşteri hizmetleriyle görüşürken bazıları kartın sahibiyle görüşmek istiyor, bir kaç soru sormak için. Ancak ikinci aramam da soru sormadan işlemleri anlattı. Android telefonlarda nasıl yapıldığını anlatmadan önce net olarak bilmediğim ancak sizin kendinizin müşteri hizmetlerini aramadan veya bir iletişim noktasına gitmeden sonucu öğrenebileceğiniz bir durum : Onlar diğer tarafta kartla ile herhangi bir veriyi, bilgiyi değiştiriyorlar mı? Ancak siz kendi başınıza şu şekilde bir deneyin olmuyorsa müşteri hizmetlerini arayın belki öbür tarafta onların bir açma, değiştirme işlemi yapması gerekiyordur.

Buradan sonra kullanabilmeniz lazım. Mobil Data yı, interneti açmayı unutmayın :)

Üsteki ayarlar S3 içindir. Diğer telefonlarda da ayarlar aşağı yukarı aynı olabilir. Deneyerek emin olabilirsiniz.

Durumu farklı bir şekilde deneyimlediyseniz veya bilgileriniz buradakilerden farklı ve doğruysa paylaşabilirsiniz.